1. Формування державної території СШАСкачати 83.17 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації06.12.2018
Розмір83.17 Kb.
Назва файлуЕтнополіт.docx
  1   2   3   4

1.Формування державної території США

Події охоплюють час з XVI по XX ст. Щоб їх якось упорядкувати, виділимо три послідовних етапи цього процесу. 


Перший, попередній, етап тривав від початку європейської колонізації до утворення США. Він торкнувся передусім східне, атлантичне узбережжя майбутніх Сполучених Штатів, але залишив відчутні сліди також на їх західному, тихоокеанському узбережжі і в центральних районах материка.

Найстарішим міським поселенням США вважається Сент-Огюстін у Флориді, який був заснований іспанцями в 1565 р. в тому місці узбережжя Флориди, де за кілька десятиліть до цього висадилася експедиція першовідкривача цього півострова Понсе де Леона. Перше постійне англійське поселення – Джеймстаун, назване так на честь англійського короля Якова (Джеймса) I Стюарта, виникло на березі Чесапикского затоки, в гирлі р.. Джеймс, на самому початку XVII в. Фактично воно поклало початок першої англійської колонії на материку – Віргінії, а належало Лондонській компанії, яка отримала від короля право колонізації нових земель в Америці. Друга, Плімутська компанія, що одержала такі ж королівські привілеї, спорядила свою знамениту експедицію на судні «Мейфлауер» в 1620 р. Так виникла друга англійська колонія, на цей раз в тисячу кілометрів на північ, на березі Массачусетського затоки. Слідом за Новим Плімут тут з’явилися інші міські поселення, серед яких швидко піднісся Бостон, що став центром Нової Англії.На західному узбережжі початок європейської колонізації поклала Іспанія, кораблі якої стали обстежувати узбережжі Каліфорнії ще в середині XVI в. Потім іспанські монахи-францисканці почали будувати тут свої місії, з яких виросли сучасні міста Сан-Дієго, Лос-Анджелес, Сан-Франциско. А з півночі, від Аляски, просувалися російські, що заснували найпівденнішу факторію Російської Америки – Форт Росс в районі Сан-Франциско.

Великі внутрішні райони, розташовані між узбережжями двох океанів, були менш досліджені. Однак іспанці ще в XVI ст. побували в Аппалачских, Скелястих горах, на Міссісіпі, Колорадо, де відкрили Великий Каньйон. Пізніше ними ж були відкриті Великий Басейн, Каліфорнійська долина. У багатьох місцях іспанці засновували свої невеликі поселення – пуебло. Але серед іспанських поселень, що служили опорними базами колонізації, були і великі фортеці, наприклад Санта-Фе. А французи проникли в басейни Великих озер і Міссісіпі з півночі, з Канади (Нової Франції). У 1682 р. Ла-Саль спустився вниз по Міссісіпі до самого її гирла, оголосивши всі ці величезні території володінням французького короля Людовика (Луї) XIV під назвою Луїзіана.

Другий етап формування території США безпосередньо пов’язаний з проголошенням Сполучених Штатів Америки і досягненням ними політичної незалежності. Відомо, що спочатку до складу США ввійшли 13 колишніх англійських колоній, простягаю ланцюжком уздовж атлантичного узбережжя. У 1774 р. у Філадельфії, яка в той час була найбільшим містом англійської Америки, зібрався Перший континентальний конгрес, який постановив припинити торгівлю з Англією і бойкотувати англійські товари. У 1776 р. тут же відбувся Другий континентальний конгрес, що проголосив незалежність 13 колоній і відділення їх від Англії. Вже після завершення Війни за незалежність тут же була прийнята понині діюча конституція США, яка в 1789 р. була доповнена десятьма поправками, які складали Білль про права. Обидва ці документа реалізували принципи поділу влади: президента і його адміністрації, конгресу і верховного суду. Територія США з 1783 р. офіційно простягалася на захід приблизно до лінії Міссісіпі.

Водночас вирішувалося важливе питання про столицю США, на роль якої претендувало кілька міст. Щоб погасити суперечки між північними і південними штатами з цього питання, конгрес у своєму «Резиденс біллі», прийнятому в 1790 р., оголосив Філадельфію тимчасової (на 10 років) столицею країни. За цей же час повинна була бути побудована нова столиця, розташована на кордоні північних і південних штатів. Місце для неї доручалося вибрати першому президентові США Джорджу Вашингтону. Вказувалося лише, що воно повинно знаходитися на березі Потомаку і по площі не перевищувати 10 кв. миль.

Третій етап формування державної території США настав на початку XIX в. і тривав до кінця цього ж століття. У 1803 р. у Франції за 15 млн дол була куплена Луїзіана, площа якої перевищувала 2,5 млн км2. У 1819 р. ослаблена численними війнами Іспанія за безцінь поступилася США Флориду. Потім був приєднаний Техас, що до цього належав Мексиці. У результаті послідувала війни США з Мексикою від останньої була відторгнута величезна територія площею 2,5 млн км2, що включала в себе Каліфорнію і південну частину Гірського Заходу. Одночасно за угодою з Великобританією на північному заході була приєднана велика територія Орегонського краю, а кордон з англійськими володіннями була проведена по 49 ° с. ш. Дещо пізніше, в 1867 р., США за 7,2 млн дол купили у Росії Аляску. Отже, до цього часу сучасна територія США в основному вже склалася.

Тільки спорудження трансконтинентальних залізничних магістралей означало дійсно корінний перелом в цьому масовому русі населення з сходу на захід. В результаті переселенці досягли Тихого океану на всьому протязі від Канади до Мексики. Але ще довго багато нині найбільші міста залишалися порівняно невеликими. Досить сказати, що в Чикаго в 1840 р. було всього 4,5 тис., а в Сан-Франциско – менше 1000 жителів.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
навчальної дисципліни
Лабораторна робота
Методичні рекомендації
Загальна характеристика
курсової роботи
використаної літератури
Список використаної
Курсова робота
охорони праці
курсу групи
Зміст вступ
Виконав студент
Пояснювальна записка
Виконала студентка
Історія розвитку
самостійної роботи
навчальних закладів
форми навчання
Теоретичні основи
Міністерство освіти
вищої освіти
студент групи
Практична робота
Робоча програма
молодших школярів
навчальний заклад
виконання курсової
роботи студентів
Конспект лекцій
інтелектуальної власності
Практичне заняття
діяльності підприємства
Загальні відомості
використаних джерел
виробничої практики
Охорона праці
контрольної роботи
Історія виникнення
охорони здоров
Самостійна робота
навчального закладу
Курсовая работа
загальна характеристика
світової війни
загальноосвітніх навчальних
фізичної культури
дітей дошкільного
студентів спеціальності
студентка курсу