-
Мікробіологія людини виникла приблизно з початку 19-го століття, і застосування генної, молекулярної інженерії внеслo світло на важливість збереження балансу між організмом хазяїнa та мікробіоти. Уже давно відомо, що бактерії, віруси і еукаріоти, такі як гриби та членистоногі, заселяють шкіру людини, складають мікрофлору шкіри.
-
ікрофлора шкіри достатньо численна, особливо у місцях, захищених від світла і висихання (у підмишках, пахових складках, міжпальцевих перетинках). Загальна кількість мікробів на шкірі людини залежить від гігієнічного догляду і становить у середньому від 100 млн до 1 млрд клітин.Число бактерій на шкірі досить постійне, але їх різновидність може сильно варіювати, в залежності від умов навколишнього середовища та інших факторів.
-
Більшість мікроорганізмів живуть в роговому шарі, а також у верхній частині волосяних фолікулів. Деякі бактерії знаходяться у більш глибоких областях волосяних фолікулів, в зоні, недосяжній для звичайних процедур очищення . Ці бактерії являються резервуаром для повторної колонізації, після видалення поверхневих.
-
До нормальної мікрофлори шкіри відносять наступних бактерій:
Коринебактерії (Corynebacterium) являє собою невеликий клас,і не всі з них присутні на шкірі. Але зацікавленість ним зумовлена збільшенням випадків внутрішньо лікарняних інфекцій; Пропіонові бактерії (Propionibacterium acnes)- саме вони являються причиною 80% випадків акне;
-
Грамнегативні бактерії (Acinetobacter, Escherichia coli) знаходяться переважно у вологому середовищі. В нормі їх не так багато, і вони більше відносяться до транзиторної мікрофлори;
-
Стрептококи (Streptococcпереважно в слизовій рота та носа,небагато на поверхні шкіри;
-
Гриби (наприклад, Malassezia furfur, відповідає за появу лупи).
Епідермальний стафілокок (Staphylococcus epidermidis, приблизно 90% на шкірі);
-
Золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus,його невелика кількість завжди є на шкірі). Найбільша кількість на носі та в зоні полових органів. В більшості захворювань шкіри, діагностують його високу концентрацію. Наприклад,у пацієнтів з атопічним дерматитом його може бути більше 80%;
-
Мікрофлору шкіряного покриву, як правило, поділяють на дві підгрупи: резидентні мікроби - фіксована групa організмів і види які майже завжди знаходяться в епідермісі людини сприяючи гомеостазу шкіри (здатні до самовідтворення) ; перехідні мікроби(транзиторні) - це види, що потрапляють з навколишнього середовища і залишаються в шкірі тільки протягом коротких періодів часу. Ці групи не вважаються патогенним при нормальних умовах. Однак, якщо баланс мікробіому порушується або ж бар'єр шкіри порушується чи імунна система знаходиться в депресії, вони можуть розмножуватися, набувають патогенності з потенціалом для ініціювання інфекції або захворювання. До транзиторних відносять: E. coli, Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Salmonella spp. S. aureus, C. albicans, ротавіруси та ін.),.
-
Патогеннийй ауреус
Фурункул, флегмона, панарицій, стафилодермия, імпетиго, епідемічна пухирчатка
|
Виникнення хворобливого обмеженого ділянки гнійного запалення або дрібних елементів висипу з гнійними виділеннями
|
Конкуренція серед мікробів постійна. Вони ведуть боротьбу за простір і харчування на поверхні шкіри а також можливість уникнути колонізації деякими небажаними видами, ( "колонізаційний опір "). В здоровій і збалансованій мікрофлорі відносини хазяїна та бактерій-коменсалів діють як інструмент захисту. Організми мікрофлори шкіри встановлюють своє положення і блокують поверхню шкіри, не залишаючи місця та змоги рости для умовно патогенних або патогенних чужорідних мікроорганізмів.
Поділіться з Вашими друзьями: |