Формування дбайливого ставлення до природи у дітей старшого дошкільного вікуСкачати 27.26 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації22.01.2018
Розмір27.26 Kb.
Назва файлуФормирование заботливого отношения к природе у детей старшего дошкольного возраста.docx
  1   2

Формування дбайливого ставлення до природи у дітей старшого дошкільного віку
В статті представлені науково-методичні аспекти формування дітей старшого дошкільного віку такого морального якості особистості, як дбайливість в процесі спілкування з природою. Результати дослідження адресовані батькам, вихователям і педагогам дошкільних установ, а також можуть бути використані в професійній підготовці студентів середніх та вищих педагогічних навчальних закладів.

Ключові слова: дбайливість, ставлення, наполегливість, трудові дії, відповідальність, оперативність, альтруїзм, емпатія.

На сьогоднішній день однією з найбільш актуальних проблем є дегуманізація суспільства в цілому, в тому числі знецінення таких моральних цінностей, як прояв турботи один про одного, про навколишній світ і природу, причина цього - серйозні зміни в соціальній, економічній і політичній сферах, що призвели до соціальному уюенію, зниження якості життя досить великої частини населення, що вплинуло на почастішання спалахів негативності, агресії, жорстокості.

Негативні тенденції, характерні сучасного російського суспільства мають негативний вплив на особистість, що розвиває дитини, в результаті чого у нього формується прагматичне і антигуманні ставлення до всього що його оточує, тобто відбуваються явні порушення в моральній сфері підростаючого покоління. Зі сказаного випливає: формування моральних цінностей необхідно починати якомога раніше, вже в дошкільному віці.

Психолого-педагогічними дослідженнями доведено, що саме цей вікє найбільш сприятливим для розвитку у дітей правильного взаємодії з навколишнім світом, природною частиною якого є природа (Л.І. Божович, PC Буре, Н.Ф. Виноградова, В.Г. Грецова, Р.І. Жуковська, AB Запорожець, С.А. Козлова, HH Кондратьєва, Т.А. Маркова, В.Г. Нечаєва, С.Н. Миколаєва та ін.). Джерелом морального розвитку дитини є суспільно-історичний досвід попередніх поколінь, який присвоюється в період дошкільного дитинства.

Вчені відзначають, що у дитини вже в трирічному віці починає складатися своє ставлення до різних сторін навколишньої дійсності, яке засноване головним чином на знаннях, отриманих від взаємодії з дорослими. Це відношення виражається насамперед через прояв турботи про людей, природі.

У дошкільнят вміння бути дбайливим формується в результаті виховного впливу з боку дорослих, а також у спільній з ними діяльності. Отже, необхідно враховувати, що моральні зразки ставлення до природи повинні бути представлені дитині не тільки у вигляді готових знань про норми і правила поведінки, але й через практичні форми взаємодії з природним оточенням (Б.Т. Лихачов).

Засвоювані дітьми моральні норми і правила дбайливого ставлення проявляються у них і в слові, і в дії. Дошкільнята вже здатні вербально висловлювати своє ставлення до навколишнього світу, здатні наділяти в словесну форму бажання, потреби, стан і настрій об'єктів природи. Наприклад, бачачи потребу живого об'єкта в чому тобто проявити дбайливість в дії (поміняти підстилку тварині, налити йому води або насипати корму). Крім того, звертаючись до тварини, дитина ласкаво розмовляє з ним: «Який ти хороший, добрий, веселий папужка. Зараз я тебе погодую, і тобі буде радісно і весело».

Складність формування у дитини такого морального якості, як дбайливість, полягає в тому, що воно є інтегративним, тобто залежить від багатьох складових: працьовитості, альтруїзму, відповідальності, наполегливості, оперативності, емпатії.

Отже, дбайливість передбачає:

вміння бути наполегливим. Ця риса допомагає дитині довести розпочату справу до кінця, долати труднощі, стримувати свої імпульсивні бажання, рахуватися з інтересами, потребами живого організму;  • вчинення трудових дій. Дітей важливо вчити самостійно виконувати трудові дії, здійснювати догляд за тваринами і рослинами;

вміння бути відповідальним (обов'язковим), яке передбачає здатність дитини відповідати за стан живого організму і нести відповідальність за вчинене (або не досконале) їм во¬время дбайливе дію;

наявність такої якості, як оперативність. Дошкільники важливо навчитися негайно при необхідності надавати допомогу нужденному. Якщо дитина не може самостійно подбати про об'єкт природи, він повинен вчасно звернутися за допомогою до товариша або дорослому;

прояв альтруїзму. У ситуації необхідності важливо вміти жертвувати своїми потребами та інтересами заради турботи про інше, вміти на час відкласти цікаве для себе заняття (гру) для надання допомоги іншому;

прояв емпатії. Дбайливість неможливо уявити без уміння дитини емоційно відгукуватися на нужствовать, співпереживати йому, проявляти увагу і чуйність до нього, висловлювати свої позитивні емоції.

Саме в дитячому саду педагог має можливість цілеспрямовано формувати таке моральне якість, як дбайливість, відстежувати динаміку змін у моральній сфері дошкільнят. І крім цього взаємодіяти їх батьками, що дозволяє виявляти особливості прояву дитиною турботи до об'єктів природи в сім'ї.

Як вже говорилося, дбайливість - складне моральне якість, яке може проявлятися по відношенню до всього живого. Однак слід зазначити, що дитині не завжди просто висловити і проявить таке ставлення до дорослого і однолітка; значно легше це зробити по відношенню до об'єктів природи. Проявляючи турботу про них дитина відчуває себе більш впевненим, сильним, який вміє і знає. Саме тому необхідно максимально використовувати природне оточення для формування цієї якості.

Природа має глибоке моральне зміст, що свідчить про важливість і необхідність прояву дбайливого, дбайливого ставлення до всього живого. Спілкування зі світом природи змушує дітей задуматися про відповідальність кожного з нас за все, що в ній відбувається. Вони повинні зрозуміти: слід не тільки співчувати об'єктів природи, а й надавати їм безпосередню, реальну дієву допомогу.

Піклуючись про живих істот, дитина може керуватися різними мотивами: розумінням, що це хороший вчинок, бажанням отримати похвалу, схвалення з боку дорослого. Організм педагогічний процес і розуміючи це, педагог повинен домагатися того, щоб провідним мотивом поведінки дошкільнят стало дбайливе ставлення до природи. Тільки тоді у дитини починають формуватися соціальні мотиви поведінки. Усвідомлення важливості і необхідності здійснення дбайливих вчинків приносить дитині особливе задоволення і радість від зробленого.

Наведемо деякі дані нашого дослідження, в якому взяли участь школярі, їх батьки та вихователі.

Більшість вихователів вважають за потрібне спеціально формувати у дошкільнят дбайливе ставлення до навколишнього, однак при цьому вони недооцінюють розвиваючу і виховує самої природи. Це призводить до того, що на практиці вона не використовується в повноті міру для цілеспрямованого виховання дбайливості.

Важливо відзначити також, що зазвичай в роботі з дітьми вихователі частіше застосовують не дуже ефективні засоби і методи. Навіть в тих випадках, коли вони спонукають дошкільників до прояву дбайливості по відношенню до природи, вони не аргументують свої вимоги екологічної доцільністю.

Батьки вихованців, як і педагогів не відкидають важливості і необхідності формування у дітей дбайливості, проте часто вони не знають, де дитина може проявити її в родині, і не створюють відповідних умов.

З опитування батьків стало ясно, що дошкільнята готові проявити турботу про маму, бабусю, але не вважають, що і тата в ній теж потребують. Це пов'язано з тим, що в порівнянні з татами, в обов'язки їм входить виконання досить об'ємною і копіткої роботи по дому. Підтвердженням цьому служать такі відповіді дітей: «Я допомагаю мамі (бабусі) зварити вермішель» (Тая Б.), «помити посуд» (Марьям Ю.), «помити підлогу, витерти пил» (Аліна А.), «Про татові не треба дбати, бо він сильний і міцний »(Катя М.).

Лише деякі батьки вчать дітей доглядати і дбати про тварин, наявних будинку. Ще рідше залучають дітей до догляду за рослинами. Це призводить до того, що дитина не усвідомлює власну відповідальність за неї живе, що його оточує.

Поговоривши з дітьми, ми з'ясували: вони готові піклуватися про своїх близьких родичів, однак тварин і тим більше рослини вони не включають в сферу своїх турбот.

Для виявлення уявлень дітей про способи прояви дбайливості ми давали їм доручення подбати про кого-небудь (наприклад, про тварину), пропонували малювати на тему «Я дбаю про ...». Отримані результати говорять про те, що у дітей є бажання піклуватися про об'єкти природи, але як це зробити, вони не знають, Крім того, вони не завжди правильно визначали потреби живого організму.

У формує частини нашого експерименту ми провели роботу з педагогами, батьками і дітьми. Перед цим особливу увагу звернули на збагачення еколого-розвивального середовища дошкільних установ. Для цього ми урізноманітнили видовий склад кімнатних рослин, внесли в групу нових тварин.

Для педагогів були організовані семінар-практикум «Розвиток дбайливості у дошкільнят 5 років», консультації, тренінги, відкриті перегляди, конкурси, проведення тематичного педради. Особливу роль відвели проведення семінарів-практикумів і тренінгів.

На семінарах-практикумах ми вчили педагогів використовувати різні методи і прийоми формування дбайливості у дошкільнят, створювати і підтримувати еколого-розвиваюче середовище в групових кімнатах. Педагоги обмінювалися один з одним своїм досвідом екологічного виховання. Для цього організовували відкриті перегляди керівництва спільної трудовою діяльністю дітей, чергуваннями. За допомогою вправ, тренінгів, створення проблемних ситуацій домагалися того, що вихователі стали уважніше ставитися до проявів дітьми турботи про мешканців куточка природи і самі були прикладом для дітей, тобто дбали про тварин: гладили їх, говорили ласкаві слова, годували і ін.

Не забули ми і про батьків. Провели з ними конференцію «Дбайливе поводження дошкільників. Як стати турботливим », намітили найбільш ефективні засоби і методи впливу на моральну сферу дитини в умовах сім'ї. Великий інтерес у батьків викликало тематичне зібрання «Кілька кроків до дбайливості», де педагоги і психолог давали рекомендації по використанню в умовах сім'ї художньої літератури природознавчого змісту, по організації спільних з дорослими ігр та образотворчої діяльності. Крім того, радили батькам не забувати давати позитивну оцінку будь-якого прояву дітьми турботи, подавати власний приклад дбайливого поводження в природі. З метою педагогічної освіти батьків була створена папка-пересування «Вчимося піклуватися разом», якій вони можуть скористатися як в дитячому садку, так і вдома, організована виставка книг, проведені індивідуальні консультації та бесіди. Батьки разом з педагогами оформили фотоальбом з дитячими фотографіями «Як ми дбаємо про наших вихованців у дитячому садку».

Виховання у дошкільнят дбайливого ставлення до тварин і рослин проходило як на заняттях, так і в повсякденному житті. На заняттях ми працювали по нашій експериментальною програмою «Дбайливість в наші дні», яка складається з трьох взаємопов'язаних розділів: «Формування уявлень дітей про дбайливості», «Формування емоційного ставлення дітей до природи», «Прояв дбайливого ставлення до навколишнього».Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
навчальної дисципліни
Лабораторна робота
Методичні рекомендації
Загальна характеристика
курсової роботи
використаної літератури
Список використаної
Курсова робота
охорони праці
курсу групи
Зміст вступ
Виконав студент
Пояснювальна записка
Виконала студентка
Історія розвитку
самостійної роботи
навчальних закладів
форми навчання
Теоретичні основи
Міністерство освіти
вищої освіти
студент групи
Практична робота
Робоча програма
молодших школярів
навчальний заклад
виконання курсової
роботи студентів
Конспект лекцій
інтелектуальної власності
Практичне заняття
діяльності підприємства
Загальні відомості
використаних джерел
виробничої практики
Охорона праці
контрольної роботи
Історія виникнення
охорони здоров
Самостійна робота
навчального закладу
Курсовая работа
загальна характеристика
світової війни
загальноосвітніх навчальних
фізичної культури
дітей дошкільного
студентів спеціальності
студентка курсу