Головний мозок є головним регулятором всіх функцій організму. Структурні особливості півкуль відрізняються один від одного, як І набір функцій, які вони виконують. В цьому проявляється міжпівкульна асиметрія мозкуСкачати 37.72 Kb.
Дата конвертації15.03.2018
Розмір37.72 Kb.
Назва файлуФукціональна асиметрія.docx

Головний мозок є головним регулятором всіх функцій організму. Структурні особливості півкуль відрізняються один від одного, як і набір функцій, які вони виконують. В цьому проявляється міжпівкульна асиметрія мозку.

Процес її формування носить назву латералізації і триває приблизно 10-15 років. Таким чином, ця характеристика мозку не є вродженою, а набувається в ході життя людини, хоча деякі передумови можуть передаватися генетично. Психічні функції зумовлені діяльністю кори великих півкуль (так як ця структура є найбільш пізнім утворенням), тому міжпівкульна асиметрія формується саме в цій області.

Класична теорія фокусується, в основному, на мовних і моторних зонах великих півкуль, а також говорить про те, що ознаки асиметрії не змінюються протягом життя людини (в основному, завдяки опорі на знання, що праворукость і ліворукість залишаються незмінними на протязі всього життєвого циклу). Сучасні уявлення про цей феномен дещо відрізняються від традиційних.

Функціональна асиметрія грунтується на відмінності в типах мислення. В книгах і публікаціях з популярної психології коротко даються характеристики, які зводяться до виділення логічного мислення (у лівої півкулі) та творчості (з правого). Але насправді обидва півкулі в рівній мірі беруть участь у творчому і логічному мисленні, здатні сприймати слова і образи, переробляти їх, але ці процеси протікають по-різному.

Питання про розподіл функцій між двома половинами кінцевого мозку вперше піднявся в 1836 р. М. Дакс, який виявив пошкодження лівої півкулі у хворих з порушеннями мовлення. Згодом вчені знаходили все нові підтвердження теорії: П. Брока, К. Верніке, Дж. Джексон.

У новонароджених дітей відзначаються деякі анатомічні відмінності правого і лівого півкулі – так, сильвиева борозна в лівому більше за розміром, ніж у правому. У дорослих людей такі відмінності можуть виявлятися більшою за масштабом площі мовного центру Верніке.

Виходячи з вищесказаного, можна виділити три основні властивості, якими володіє функціональна асиметрія півкуль:  1. Домінування однієї півкулі. Передбачається активація зон одного під час будь-якого типу діяльності. Це стійка характеристика – особливо стосовно мовних і моторних функцій.

  2. Перемикання. Передбачає зміну активації півкулі при змінах стану організму (хвороба, стрес).

  3. Пластичність. Когнітивні здібності, зумовлені асиметрією, можуть змінюватися і закріплюватися під час навчання або під впливом різних факторів.

Ліва півкуля головного мозку і пов'язані з ним функції 

Ліва півкуля мозку є відповідальною за вербальну інформацію, вона відповідає за мовні здібності людини, контролює мова, здатність до письма та читання. Завдяки роботі лівої півкулі людина здатна запам'ятовувати різні факти, події, дати, імена, їх послідовність і те, як вони будуть виглядати в письмовому вигляді. Ліва півкуля відповідає за аналітичне мислення людини, завдяки цьому півкулі розвинена логіка і аналіз фактів, а також здійснюються маніпуляції з числами і математичними формулами. Крім того ліва півкуля головного мозку відповідає за послідовність процесу опрацювання інформації (поетапна обробка). 

Завдяки лівого півкулі, вся одержувана людиною інформація обробляється, класифікується, що аналізується, ліва півкуля встановлює причинно-наслідкові зв'язки і формулює висновки. 


Права півкуля головного мозку і його функції 

Права півкуля мозку відповідає за обробку так званої невербальної інформації, тобто за обробку інформації, яка виражається в образах і символах, а не словах. 

Права півкуля відповідає за уяву, з його допомогою людина здатна фантазувати, мріяти, а також складати вчити вірші і прозу. Тут же розташовуються здатності людини до ініціативи та мистецтва (музика, малювання та ін). Права півкуля відповідає за паралельну обробку інформації, тобто подібно до комп'ютера, дозволяє людині одночасно аналізувати кілька різних потоків інформації, приймати рішення і вирішувати завдання, розглядаючи проблему одночасно в цілому і з різних сторін. 

Завдяки правій півкулі мозку ми встановлюємо інтуїтивні зв'язку між образами, розуміємо різноманітні метафори і сприймаємо гумор. Праве півкуля дозволяє людині розпізнавати складні образи, які неможливо розкласти на елементарні складові, наприклад, процес розпізнавання облич людей і емоцій, які відображають ці обличчя. 

Взаємодія між двома частинами мозку відбувається завдяки мозолистого тіла, яке являє собою переплетення нервових волокон і сполучає півкулі. В умовах старіння – нормального і патологічного – ця структура зменшується в розмірах через порушення діяльності мієліну і зниження кровообігу мозку, що позначається на тому, що пам’ять і увагу послаблюються з різним ступенем вираженості. Атрофія мозолистого тіла також загрожує хворим, які страждають психічними захворюваннями, що може вести до недостатньої активності лівого (як правило) або правого півкуль.Порушене взаємодія між двома частинами мозку в умовах старіння або захворювання не просто позначається на мозкової асиметрії, але і на тривалості життя людини.

Отже, функціональна асиметрія мозку – основоположна характеристика організації півкуль, яка проявляється в різній будові і відмінних один від одного функціях. Уявлення про неї продовжують коректуватися по теперішній час. Згідно з сучасними дослідженнями виділено такі властивості, як домінантність, переключення і пластичність, а також стаціонарність і динамічність. Це дозволяє прояснити становлення, порушення і згасання психічних функцій в нормі, при розладах психіки і старінні.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
Лабораторна робота
Методичні рекомендації
навчальної дисципліни
Загальна характеристика
курсової роботи
використаної літератури
Курсова робота
Список використаної
охорони праці
Зміст вступ
курсу групи
Пояснювальна записка
Виконав студент
Виконала студентка
Історія розвитку
навчальних закладів
самостійної роботи
форми навчання
Міністерство освіти
Теоретичні основи
навчальний заклад
вищої освіти
Робоча програма
студент групи
Практичне заняття
Практична робота
молодших школярів
Конспект лекцій
інтелектуальної власності
діяльності підприємства
контрольної роботи
виконання курсової
використаних джерел
роботи студентів
загальноосвітніх навчальних
навчального закладу
Загальні відомості
студентів спеціальності
Самостійна робота
світової війни
студентка групи
Історія виникнення
виробничої практики
загальна характеристика
охорони здоров
студентка курсу
фізичного виховання
Основні поняття
фізичної культури