Наша команда пропонує метаболічний паспорт пацієнта з наступними критеріямиСкачати 40.57 Kb.
Дата конвертації25.03.2018
Розмір40.57 Kb.
Назва файлу15.01.doc

15. Метаболічний паспорт

Дієта –один із найбільш популярних засобів вдосконалення власного організму, не лише його зовнішньої будови, а й внутрішнього стану. Лікарі-дієтологи розробили дієти на різні випадки життя: для лікування, швидкого схуднення, набору ваги. Та чи розробили дієтологи дієти для різних пацієнтів. Задля ефективного застосування дієти варто підбирати її відповідно до анатомо-фізіологічних характеристик організму, або відразу створювати з урахуванням особливостей обміну речовин індивідуму.

Обмін речовин полягає у поєднанні процесів дисиміляції та асиміляції. На їх інтенсивність та якість впливає чимало факторів зовнішнього та внутрішнього походження. Саме це й визначає особливості обміну речовин кожної людини.

Дієта –режим харчування розроблений з певною метою, що характеризується певним раціоном, способом приготування, часом та інтервалами прийому їжі. Дієта може бути спрямована на лікування та реабілітацію, схуднення, набір маси. В залежноті від того, яка мета варто враховувати специфічні характеристики пацієнта. Проте, для кожної людини можна створити показники, які слід враховувати під час призначення дієт.

Наша команда пропонує метаболічний паспорт пацієнта з наступними критеріями:


 1. Стать

У чоловіків швидкість обміну речовин, в порівнянні з жіночим організмом набагато вища. Тому чоловічий організм споживає і спалює набагато більше калорій, ніж жіночий. При цьому, справа не в масі тіла.

 1. Вік

Певні періоди життя характеризуються переважаючими процесами катаболізму, або анаболізму; в залежності від цього формуватиметься раціон пацієнта.

 1. Спадковість*

Обмін речовин, як група крові, родима пляма або захворювання може передаватися у спадок і ви, напевно, це не раз помічали. Дана характеристика досить специфічна та суб’єктивна, тому її урахування не є обов’язковим.

 1. Спосіб життя

Активність організму визначає інтенсивність метаболічних процесів, оскільки спосіб життя поняття постійне, а не разове, відповідно до цього інтенсивність обміну речовин не буде підвищуватися систематично, а становитиме приблизно сталий рівень.

 1. Режим дня

Дієта передбачає прийом їжі із певними інтервалами, бажано аби вони збігалися із графіком роботи людини, вона не жертвувала власним часом дарма, або могла під лаштуватися. Також у людей, що регулярно займаються спортом, їх щоденна робота передбачає значне фізичне навантаження, виробляється умовний рефлекс –підвищення обміну речовин напередодні регулярного посиленого навантаження.

Щоденне життя сучасної людини передбачає масу стресів, тому можна звернути увагу на стресовість виду діяльності, яким займається пацієнт. Але, оскільки, стрес на організмі кожного індивідума відображається по-різному: у деяких людей зникає апетит, в інших –навпаки, підвищується. Цей показник враховувати не варто. Також дієта передбачає обмеження, заборони, певний режим; дотримання нових правил -справа пацієнта, те наскільки добре у нього розвинена сила волі буде сприяти, або заважати протіканню діти. Але неможливо визначити рівень сили волі, усі тести є суб’єктивними. Ти, більше дієта, навпаки може розвивати силу волі, а не показувати наскільки вона слабка. Цей показник ми також не враховуватимемо.

Більш точні свідчення про рівень метаболізму дають розрахунки базовані на антропометричних вимірах. Важливо вказати свій ріст, вагу, ряд інших вимірів різних частин тіла, але їх наявність безпосередньо в метаболічному паспорті дещо перенасичуватиме його інформацією, котру раціональніше було б використати у формулах і таким чином створити показники, що свідчать про рівень обміну речовин і можуть бути порівняними із нормальними. Значення росту, ваги, виірв самі по собі ні про що не свідчать.

Тому наступними критеріями, що базуються на антропометричних вимірах будуть: 1. ІМТ*(індекс маси тіла)

Визначається за даною формулою, але не є досить точним, оскільки його значення не залежить від конституції тіла. Таким чином худощавий чоловік із розвиненою мускулатурою буде вважатися людиною з надлишковою вагою.

 1. Обсяг м’язової тканини

Цей показник відіграє особливу роль, оскільки м’язова тканина потребує більше енргетичного забезпечення. Таким чином, чим більший обсяг м’язів, тим інтенсивніший обмін речовин.

 1. Обсяг жирової тканини

Важливість даного показника полягає у тому, що він характеризує метаболізм з дещо іншого аспекту: людина може не мати достатньо розвиненої м’язової тканини, але й не мати надлишкової ваги; це лише свідчитиме про фізично нерозвинений організм.

 1. Раціон*

Даний показник допоможе виявити чи правильну кількість ресурсів споживає пацієнт задля забезпечення потреб метаболізму. Базуючись на даному раціоні, коректуючи його буде легше створити раціон дієти, оскільки будуть відомі продукти, якими пацієнт зловживає, яких уникає, а до яких його організм звик. Проте, обчислення раціону досить затяжний процес, його характеристика враховує ряд критеріїв та обчислень, порівнянь спожитого із використаним. Набагато легше прослідкувати як відображається раціон, базуючись на антропометричні виміри, оскільки вони є наслідком харчування пацієнта.

 1. Особливості раціону

Проте, варто враховувати особливості раціону, оскільки кожна з них оже певним чином впливати і відображатися на метаболізмі. До прикладу, людина, що вживає велику кількість води, зазвичай, має підвищений обмін речовин; а та, що надає перевагу м’ясним стравам, спалює спожиті калорії швидше.

 1. Захворювання

Особливу увагу варто звернути на захворювання ШКТ та порушення в роботі щитовидної залози. Оскільки, дієта передбачає певний спосіб приготування продуктів, важливо, аби їжа не завдавала дискомфорту ШКТ. Щитовидна залоза (тироксин) регулює швидкість обміну речовин, відповідно, якщо відбувається збій в роботі щитовидної залози –відбуваються порушення в обміні речовин.

Створюючи даний метаболічний паспорт, наша команда ставила за мету зробити його стислим та конкретним, і водночас інформаційно містким, задля зручного використання. Під час призначення різних дієт ожна враховувати дані показники.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
Лабораторна робота
навчальної дисципліни
Методичні рекомендації
Загальна характеристика
курсової роботи
використаної літератури
Список використаної
Курсова робота
охорони праці
Зміст вступ
Пояснювальна записка
курсу групи
Виконав студент
Виконала студентка
Історія розвитку
самостійної роботи
навчальних закладів
форми навчання
Міністерство освіти
Теоретичні основи
студент групи
навчальний заклад
Практична робота
Робоча програма
вищої освіти
молодших школярів
Практичне заняття
Конспект лекцій
інтелектуальної власності
роботи студентів
виконання курсової
діяльності підприємства
Самостійна робота
контрольної роботи
використаних джерел
Охорона праці
охорони здоров
Загальні відомості
виробничої практики
загальноосвітніх навчальних
навчального закладу
світової війни
загальна характеристика
Історія виникнення
Дипломна робота
студентка курсу
студентів спеціальності
Вступ актуальність
фізичної культури