Положенні про психологічну службу освітиСкачати 41.25 Kb.
Сторінка1/8
Дата конвертації15.03.2018
Розмір41.25 Kb.
Назва файлуСпеціалізація практичних психологів.docx
  1   2   3   4   5   6   7   8

  1. Спеціалізація практичних психологів

У "Положенні про психологічну службу освіти" зафіксовано двоступеневий підхід до організації служби: перший ступінь — спеціаліст, що працює у навчально-виховному закладі; другий — спеціаліст регіонального науково-методичного центру.

Для першої групи спеціалістів передбачаються такі спеціалізації: дошкільна психологія та психологія початкової школи; шкільна психологія та психологія середньої освіти; психологія спеціалізованих та вищих навчальних закладів. Ці спеціальності будуть масовими.

Друга група спеціалізацій буде, мабуть, різноманітнішою, кількість випускників — меншою, а підготовка — більш ґрунтовною (обов'язково п'ятирічний курс навчання). Назвемо лише декілька спеціалізацій: психологія учіння і навчальної діяльності; психологія девіантної поведінки та відхилень у розвитку; психодіагностика та психологічний відбір; психологія індивідуального і соціального розвитку особистості; психологія сім'ї та соціального оточення.

2. Обсяг знань практичного психологаРівні професійних знань:

Перший рівень — загальнопсихологічна теоретична підготовка: історія психології, загальна психологія, психофізіологія, психологія особистості та окремі галузі психологічної науки (соціальна, інженерна, вікова та ін.). Основу першого рівня — загальнонаукового — мають складати ті відомості, що накопичила наукова психологія у вигляді наукових фактів, законів, теорій. Результат — сума (система) знань, відомостей і фактів із психології. Навчання проводиться у формі лекцій, семінарських та лабораторних занять.

Другий рівень — спеціальна психологічна підготовка: загальні відомості про прийоми роботи у певному напрямі практичної психології: шкільній, військовій, економіки та бізнесу, сім'ї та соціальної допомоги населенню тощо. Іншими словами, це знання основ практичної психології. Основним результатом на цьому щаблі навчання має стати сформований "психологічний світогляд" майбутнього спеціаліста.

Другий рівень передбачає практичні (семінарські) заняття й проходження практики, написання звітів та довідок, колоквіуми та ін.; вивчення структури обраного напряму, спеціалізацій, що існують у його межах. Одним із методів проведення практичних занять тут може бути групове обговорення і розв'язання конкретних ситуацій.Третій рівень — знання зі спеціалізації: прийоми та досвід роботи у конкретній техніці (техніках), а саме: сімейне консультування у школі; діагностика і корекція взаємин у підрозділі (військова психологія); конфліктологія (управління) та ін. Третій рівень можна назвати індивідуально-типологічним. Тут знання організуються довкола певної типології життєвих ситуацій особистості з урахуванням сфери її активності та вікових особливостей. Основою навчання тут є життєва ситуація, а результатом — навички і вміння практичної роботи, володіння набором технік, технологій та професійних дій.

Третій рівень — це рівень практичної роботи (ординатури), час оволодіння основними технологіями у межах обраної спеціалізації. Основною формою навчання тут має стати аналітично-практична: семінари, аналіз досвіду роботи, тренінги, обмін досвідом.

Особливою умовою успішної підготовки спеціалістів у педагогічних закладах є самостійна і практична робота студентів. Не практичні заняття як елемент навчання, а практика як основа навчання, як головна умова підготовки спеціалістів. Очевидно, тут доцільно організувати монологічну практику, ввести стажування, а можливо й ординатуру, інші форми.

Чим більш ерудований психолог, тим краще. Тому він має здобути широку гуманітарну освіту: історія, культура, філософія, народознавство, релігія, етика, логіка і т. ін., — на основі якої стають можливими і формування професійно необхідних рис особистості, і прищеплення професійних знань, умінь та навичок. Практикуючий психолог має володіти двома-трьома мовами, а точніше — культурами. Цей критерій має стати одним із головних в оцінці професійної придатності спеціаліста.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
навчальної дисципліни
Методичні рекомендації
Загальна характеристика
Лабораторна робота
курсової роботи
охорони праці
Курсова робота
використаної літератури
Список використаної
курсу групи
Зміст вступ
Виконав студент
форми навчання
Виконала студентка
Теоретичні основи
Міністерство освіти
Пояснювальна записка
самостійної роботи
навчальний заклад
Історія розвитку
навчальних закладів
Робоча програма
молодших школярів
діяльності підприємства
роботи студентів
Загальні відомості
Курсовая работа
виконання курсової
світової війни
студентів спеціальності
студент групи
використаних джерел
охорони здоров
Практична робота
вищої освіти
Охорона праці
інтелектуальної власності
навчального закладу
Теоретичні аспекти
Самостійна робота
загальноосвітніх навчальних
Конспект лекцій
вищий навчальний
Вступ актуальність
напряму підготовки
загальна характеристика
Історія виникнення
Практичне заняття
виробничої практики