Сучасне уявлення про етіологію І патогенез карієсуСкачати 35.56 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації26.02.2019
Розмір35.56 Kb.
Назва файлукарієс.docx
Навчальний закладНаціональна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика
ТипРеферат
  1   2   3   4   5   6

Міністерство охорони здоров’я України

Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика

Інститут стоматології

Завідувач кафедри д.мед.н., професор Біда В.І.

Кафедра ортопедичної стоматології

Реферат


На тему: «Сучасне уявлення про етіологію і патогенез карієсу»

Виконав:інтерн 1 року навчання

Омельяненко Ніна Василівна

Куратор:к.м.н.,асистент

Оснач Роман Григорович

Київ 2019

Зміст


  1. Теорії походження карієсу зубів.

  2. Сучасна концепція етіології карієсу.

  3. Карієсогенна ситуація.

  4. Патогенез карісу.

  5. Місцеві карієсогенні чинники.

  6. Роль мікроорганізмів у розвитку карієсу.

Література.

1.ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ КАРІЄСУ ЗУБІВ

Карієс зубів (Caries dentis) – це патологічний процес, що виявляється після прорізування зубів, при якому відбувається демінералізація і розм’якшення твердих тканин зубів з подальшим утворенням дефекту у вигляді порожнини.

1. Хіміко-паразитарна теорія карієсу Міллера (1884 р). Свого часу ця теоріяб ула прогресивною, мала визнання і досить широке розповсюдження. У наш час ця теорія карієсу була покладена в основу сучасної концепції патогенезу карієсу. Згідно даної теорії, каріозне руйнування відбувається дві стадії:

а) демінералізація твердих тканин зуба. Молочна кислота, що утворюється в порожнині рота, в результаті молочнокислого бродіння вуглеводних залишків їжі розчиняє неорганічні речовини емалі і дентину;

б) відбувається руйнування органічної речовини дентину протеолітичними ферментами мікроорганізмів. Разом з такими чинниками, як мікроорганізми і кислоти, Міллер визнавав існування сприяючих чинників. Він указував роль кількості і якості слини, чинника живлення, питної води, підкреслював значення спадкового чинника і умов формування емалі.

2. Фізико-хімічна теорія карієсу Д.А. Ентіна (1928). Ентін висунув теорію карієсу на підставі дослідження фізико-хімічних властивостей слини і зуба. Він вважав, що тканини зуба є напівпроникною мембраною, через яку проходять осмотичні струми, обумовлені різницею осмотичного тиску двох середовищ, що контактують із зубом: кров зсередини і слини зовні. На його думку, за сприятливих умов осмотичні струми мають відцентровий напрям і забезпечує нормальні умови живлення дентину і емалі, а також перешкоджають дії на емаль зовнішніх несприятливих чинників. У свою чергу доцентровий рух речовин, тобто від поверхні зуба до пульпи, вважалося патологічним і мало безпосередній зв’язок із захворюваннями нервової і ендокринної систем, спадковістю, порушенням мінерального обміну, умовами харчевання, побуту, праці, фізіологічних взаємин, що приводять до порушення, в системі пульпа – зуб – слина. За несприятливих умов відцентровий напрям осмотичних струмів ослабляється і набуває доцентрового напряму, що порушує живлення емалі і полегшує дію на неї шкідливих зовнішніх агентів (мікроорганізмів), викликаючи карієс. Негативні сторони теорії Ентіна: не знав, що при доцентровому перебігу речовин в емаль відбувається живлення емалі мінеральними солями із слини, і на цьому заснований метод екзогенної профілактики карієсу – покриття зубів фторлаком, нанесенням ремінерализуючих речовин (аплікації) на поверхню емалі з метою поповнити запас їх в емалі – ремтерапія; а також методика лікування карієсу у стадії плями: аплікації на уражену ділянку емалі ремінералізуючих речовин.

3. Біологічна теорія карієсу І.Г. Лукомського (1948). Автор даної теорії вважав, що такі ендогенні чинники, як нестача вітамінів Д, В, а також недостатнє і неправильне співвідношення солей кальцію, фосфору, фтору в їжі, відсутність або недостатність ультрафіолетових променів порушують мінеральний і білковий обміни. Наслідком цього є захворювання одонтобластів, які спочатку слабшають, а потім стають неповноцінними. Зменшується розмір і кількість одонтобластів, що приводить до порушення обміну речовин в емалі і дентині. Спочатку наступає дискальцинація, потім відбувається зміна складу органічних речовин. Теорія не має експериментального доказу. Негативні сторони цієї теорії: немає доказів, що одонтобласти є трофічними центрами зуба; теорія не пояснює ролі цукру в розвитку карієсу, локалізацію каріозних поразок і профілактичну дію фтору; не доведено, що одонтобласти неповноцінні при карієсі. Навіть в здоровому інтактному зубі можна зустріти дегенерацію одонтобластів у вигляді їх вакуолізації і атрофії.

4. Теорія А.Е. Шарпенака (1949). Шарпенак пояснював причину виникнення карієсу зуба місцевим збідненням емалі білками в результаті їх прискореного розпаду і уповільнення ресинтезу, що неодмінно приводить до виникнення карієсу у стадії білої плями. Уповільнення ресинтезу обумовлене відсутністю або низьким змістом таких амінокислот, як лізин і аргінін, а причиною посилення протеолізу є висока температура навколишнього повітря, гіпертиреоз, нервове перезбудження, вагітність, туберкульоз, пневмонія, накопичення кислот в тканинах організму (зокрема, при недостатньому надходженні в організм вітамінів групи В, в тканинах накопичується велика кількість піровиноградної кислоти), що приводить до посилення розпаду білка. Карієсогенну дію вуглеводів Шарпенак пояснює тим, що при великому їх засвоєнні підвищується потреба організму у вітаміні В1, що може викликати авітаміноз і посилення протеолізу в твердих субстанціях зуба. Негативні сторони теорії: не було підтверджено експериментально, що при карієсі у стадії плями починається протеоліз білків; автор недооцінював роль мікроорганізмів, місцевих карієсогенних чинників, і переоцінював роль загальних чинників.

5. Протеоліз-хелаціонна теорія карієсу Шатца і Мартіна (1956 р). Автори пояснювали сприйняття емалі до поразки карієсом стабільністю кальцій-білкових комплексів. Емаль зуба є невід’ємною структурою організму, яка через функціональні особливості мінералізовано більше, ніж інші тканини. При цьому мінеральні і органічні компоненти емалі знаходяться в тісному біохімічному зв’язку. Стійкість останньої може бути порушена при проникненні в емаль різних активних хімічних агентів, зокрема протеолітичних. Розвиток каріозного процесу розглядається в 2 етапи:

а) протеоліз, при якому відбувається розрив зв’язків між білками і мінералами емалі унаслідок дії бактерійних протеолітичних ферментів на білкові компоненти;

б) хелація, коли спостерігається руйнування мінеральної частини твердих тканин зуба із-за утворення комплексних з'єднань іонів металів з аніонами кислот, солями органічних кислот, амінокислотами, білками і проміжними продуктами розпаду. Негативні сторони теорії: в даний час немає доказів першої фази каріозного процесу по Шатцу - Мартіну. При карієсі у стадії плями ні порушення ковалентних зв’язків між органічними і неорганічними речовинами, ні розпаду білка не виявлено. Недооцінюється місцева дія кислот, що утворюються під зубною бляшкою, і переоцінюється хелаціонний метод демінералізації емалі, який йде дуже поволі, в той час як руйнування твердих тканин зуба іноді відбувається вельми інтенсивно. Теорія не пояснює локалізацію карієсу, частоту поразки певних поверхонь зуба.

6. Трофоневротична теорія Е.Е. Платонова. Автор цієї теорії розглядав карієс зубів як трофоневротичний процес, який, на його думку, розвивається тільки тоді, коли порушується живлення твердих тканин зуба. Основним патогенетичним чинником Е.Е. Платонов вважав порушення нервової регуляції трофіки зубних тканин. Проте сьогодні відомо, що зуби з видаленою пульпою в строк до 17 років продовжують нормально функціонувати. Видалення пульпи як один з методів лікування ускладнених форм карієсу не приводить до структурних і функціональних змін в емалі зуба, останній продовжує функціонувати як повноцінний орган. Постійна динамічна взаємодія з ротовою рідиною забезпечує твердим тканинам депульпованого зуба високу мінералізованість, якій відповідає велика кислотостійкість, мікротвердість і структурна однорідність.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
Лабораторна робота
Методичні рекомендації
навчальної дисципліни
Загальна характеристика
курсової роботи
використаної літератури
Список використаної
Курсова робота
охорони праці
курсу групи
Виконав студент
Зміст вступ
Пояснювальна записка
Виконала студентка
самостійної роботи
Історія розвитку
навчальних закладів
форми навчання
Теоретичні основи
Практична робота
Робоча програма
Міністерство освіти
студент групи
вищої освіти
Загальні відомості
виконання курсової
навчальний заклад
Конспект лекцій
молодших школярів
діяльності підприємства
роботи студентів
виробничої практики
Практичне заняття
охорони здоров
використаних джерел
Самостійна робота
інтелектуальної власності
Охорона праці
Курсовая работа
контрольної роботи
студентів спеціальності
Історія виникнення
навчального закладу
фізичного виховання
студентка курсу
загальна характеристика
студентка групи
світової війни
загальноосвітніх навчальних