«Змінені стани свідомості»Скачати 25.06 Kb.
Дата конвертації21.05.2018
Розмір25.06 Kb.
Назва файлукпіз із загальної психології.docx
Навчальний закладТернопільський національний економічний університет


Міністерство освіти і науки України

Тернопільський національний економічний університетЮридичний факультет

Кафедра психології та соціальної роботи

Комплексне практичне індивідуальне завдання

з дисципліниЗагальна психологія

На тему :« Змінені стани свідомості »
студентки групи СР-11

Вівчар І. І.

Викладач:

Бригадир М. Б.


Змінені стани свідомості

Кожна людина у своєму житті стикалася зі зміненими станами свідомості. Вони можуть бути не тривалими і непомітними для самої людини, наприклад неуважність уваги тощо. А можуть бути помітними та очевидними, як от поведінка та стан людини при алкогольній чи наркотичній дії. На сьогоднішній день змінені стани свідомості розглядають, як пристосування свідомості до зовнішніх та внутрішніх змін. Змінені стани свідомості можуть виникати спонтанно ( коли людина засипає ); штучно ( виникають під впливом алкоголю та різних наркотичних засобів ); та при психотехнічних обставинах ( здійснення релігійних та інших обрядів, психотерапія тощо).

Змінені стани свідомості з’являються при певних умовах, мають ознаки зовнішнього прояву та є корисними або не корисними для людини. Вони можуть бути спровоковані: психічними, фізіологічними та іншими впливами на людину, зовні проявляються як відхилення від нормального стану чи поведінки. Взалежності від активності людини, розрізняють мимовільні та довільні змінені стани свідомості. Мимовільні можливі тоді, коли на людину відбувається великий вблив збоку оточуючих. Довільні виникають тоді, коли людина сама добровільно входить у стан зміненої свідомості із певною метою тощо. Змінені стани свідомості можуть проявлятися тоді, коли людина відчуває: емоційні навантаження, фізичне та моральне виснаження, дефіцит або надлишок рухової активності, мрійливість, надмірне сп’яніння чи підвищену чутливість органів відчуття тощо. Щира молитва або надмірне захоплення проблемою також можуть бути причиною до появи змінених станів свідомості.

До основних характерних ознак змінених станів свідомості належать: втрата чуття часу, зменшення або зовсім зникнення самоконтролю чи волі, з’являється відчуття відокремлення душі від тіла, виникнення сильних емоційних сплесків, змінення сприймання світу, довкілля, людей тощо.

До змінених станів свідомості належать: гіпноз, медитація, хлоротропне дихання тощо. При гіпнозі людина вводиться у стан трансу і за допомогою навіювання гіпнотизер вказує людині, що потрібно робити і діючи несвідомо дана людина виконує вказівки і волю самого гіпнотизера.

В медитивних техніках встановлюється зв'язок між свідомим і несвідомим, через який передається інформація, переходячи із несвідомого в свідоме вона потребує пояснення і трактування. Саме медитація, йога активно практикуються у Східних країнах.

Однією із технік досягнення зміненого стану свідомості є хлоротропне дихання. В хлоротропному стані якісно змінюється свідомість і не втрачається просторова та часова орієнтації. Західні психологи та психотерапевти вбачають в хлоротропному стані негативний зміст ( патологію ), а С. Гроф – американський психолог та психіатр, навпаки говорить, що такі змінені стани свідомості відкривають у людині нові знання, вміння, навики, розкривають секрети функціонування свідомості т а людської душі. Хлоротрофні стани на думку Станіслава Грофа змінюють « духовні та душевні рани », після чого наступає духовне та моральне полегшення та дають людині поштовх до вдосконалення та підвищення морально – духовного життя та цінностей.

Людина може навчитися використовувати змінені стани свідомості при здійсненні процесів самотворення та самопроектування. Проектування потрібне для того, щоб людина могла знайти, здавалося б у скрутній і безвихідній ситуації – нестандартне вирішення будь – якої проблеми та при цьому не втратити власного психічного здоров’я.

У психології термін « самопроектування » означає – форму психотехнічної практики, властивості якої полягають у зміні психічних станів та властивостей індивіда. Самопроектування дає можливість до формування нових навичок та вмінь в соціальному, політичному, економічному та культурному секторах тощо.

Людина сама повинна бути творцем свого життя і робити все, щоб воно було кращим, а для цього потрібно створити у своїй уяві ідеальний для себе образ (на основу морально-духовного стану, поведінки тощо), до якого хоче прагнути сама людина і при цьому потрібно ще створити план досягнення, реалізації досягнення бажаного образу у формі мрії, і впевнено йти до досягнення поставленої мети, мрії самовдосконалюючись та самотворюючись, як особистість та індивід.

Важливою умовою самопроектування є наявність духовності та моральності – це є основою конструктивної діяльності особистості. Психологічне самопроектування містить 4 етапи:


  1. Самопізнання – це здатність людини пізнати саму себе, свої особливості та індивідуальні властивості.

  2. Самоідентифікація – визначення образу себе, своїх моральних, духовниї орієнтирів та цінностей, які впливають на власну поведінку і рішення.

  3. Самоконтроль – полягає у свідомій регуляції людиною власної поведінки, активності тощо.

  4. Самотворення – здатність людини вдосконалювати, розвивати певні вміння, навики, вподобання і вчитися глибшим духовно – моральних цінностей.

Процес самопроектування ґрунтується на духовних потребах людини і має відбуватися у згоді із соціальним оточенням та індивідуальними властивостями і особливостями самої людини, як індивідуальної істоти.

Вивчення проблеми змінених станів свідомості має важливе значення для таких наук як: психіатрія, психологія та антропологія. Над цією проблемою працювали такі вчені, філософи і психологи як: Ф. Месмер, К. Г. Юнг, Р. Ассаджіолі, А. Маслоу, Ч. Тарт та інші.Використана література:

  1. Казаков И. С. «Самопроектирование» - аналіз понятия // Вестник СГУТиКД. – 2011. – С. 130-133.

  2. Стани зміненої свідомості: проблеми та наслідки – ( Електронний ресурс ) – Режим доступу:

http://pidruchniki.com/1298010837316/psihologiya/stani_svidomosti.м. Тернопіль

2017 рік
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©refua.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка
Контрольна робота
Методичні вказівки
Лабораторна робота
навчальної дисципліни
Методичні рекомендації
Загальна характеристика
курсової роботи
використаної літератури
Список використаної
Курсова робота
охорони праці
Зміст вступ
Пояснювальна записка
курсу групи
Виконав студент
Виконала студентка
Історія розвитку
самостійної роботи
навчальних закладів
форми навчання
Міністерство освіти
Теоретичні основи
студент групи
навчальний заклад
Практична робота
Робоча програма
вищої освіти
молодших школярів
Практичне заняття
Конспект лекцій
інтелектуальної власності
роботи студентів
виконання курсової
діяльності підприємства
Самостійна робота
контрольної роботи
використаних джерел
Охорона праці
охорони здоров
Загальні відомості
виробничої практики
загальноосвітніх навчальних
навчального закладу
світової війни
загальна характеристика
Історія виникнення
Дипломна робота
студентка курсу
студентів спеціальності
Вступ актуальність
фізичної культури